środa, 7 października 2015

Informacje ogólne o leasingu finansowym

Mniejsza popularność

Zacznijmy od przyczyny, dla której to właśnie operacyjna forma leasingu jest o wiele bardziej popularna niż finansowa. Cała sprawa polega na tym, co można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W leasingu operacyjnym są to raty leasingowe i opłata wstępna, która ustalana jest albo odgórnie przez firmę leasingową albo wspólnie z klientem. Im większa wpłata, tym mniej przyjdzie nam zapłacić w ratach, dlatego jeśli mamy dużo wolnej gotówki, to lepiej uiścić większą wpłatę początkową. Leasing finansowy jest inny. W tym przypadku w koszty prowadzenia wpisuje się odpisy amortyzacyjne i odsetki ratalne. Jak widać z powyższych informacji, dla wielu przedsiębiorców leasing operacyjny będzie atrakcyjniejszy.

Charakterystyka

Przede wszystkim – w przypadku tej formy leasingu to my dostajemy środek trwały do majątku firmy, czyli jesteśmy jego właścicielami. Dlatego też to do nas należy obowiązek amortyzowania środka trwałego. Dużą wadą, jeśli chodzi o leasing finansowy, jest to, że podatek VAT trzeba zapłacić przy pierwszej racie. Nie jest on rozłożony na taką samą ilość rat, co może być problematyczne dla wielu przedsiębiorców.Zdecydowaną zaletą natomiast jest to, że po skończonej umowie od razu klient staje się właścicielem środka trwałego. Nie musi uiszczać żadnych opłat dodatkowych. Po prostu – zamortyzował środek trwały i jest teraz jego jedynym właścicielem. Mimo większej popularności leasingu operacyjnego, jego mniej popularną odmianę, czyli finansowy również warto rozważyć, bo może się okazać, że akurat w danym przypadku będzie on lepszym rozwiązaniem.

Jak wykorzystać leasing finansowy

Istnieje możliwość wykorzystania leasingu finansowego w celu obniżenia podatku dochodowego o bardzo znaczącą kwotę. Jednak trzeba się trochę przy tym napracować. Konieczne jest spełnienie szeregu warunków i firma, która stara się o wykonanie jednorazowej amortyzacji musi być na rynku nie dłużej niż rok. Cała rzecz polega na tym, że bierze się leasing finansowy, a następnie w jednej racie cały środek trwały jest amortyzowany. Jest to korzystne rozwiązanie, co prawda konieczne jest posiadanie naprawdę dużych nakładów finansowych pozwalających na pokrycie tego olbrzymiego kosztu jednorazowej amortyzacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz