poniedziałek, 27 lipca 2015

Zakup ratalny, a może leasing?

Ciężka sytuacja Polaków

Życie na kredyt, oszczędzanie tydzień przed wypłatą, wakacje maksymalne raz do roku – nad polskim morzem, używane auto klasy średniej, to tylko przykłady realnego świata większości Polaków. Sytuacja taka nie ma jedynie miejsca w życiu prywatnym, ale dotyczy także firm i przedsiębiorstw. W szczególności nowi gracze muszą nie tylko poradzić sobie z konkurencją, przebić się, aby ich produkty lub usługi sprzedawały się, ale ponadto znaleźć pieniądze na prowadzenie działalności, gdy jeszcze nie ma dużych zysków. Wynikiem takiej sytuacji jest częste zasięganie kredytów, zakup niepełnego wyposażenia (np. w warsztatach i serwisach) oraz niskie pensje pracownicze. Alternatywą dla zakupów ratalnych jest leasing finansowy.

Na koniec – na własność

Leasing finansowy, w odróżnieniu od swojego operacyjnego wariantu wyróżnia się gwarancją otrzymania przedmiotu leasingu na własność po zakończeniu okresu leasingu – ten trwa od 12-stu do 60-ciu miesięcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy ponosić kosztów zakupu, który jednorazowo z pewnością odbiłby się na budżecie firmy. Zaoszczędzone pieniądze mogą załatać dziurę finansową lub mieć zastosowanie w dodatkowych inwestycjach.

Płatności miesięczne nie są jedyną zaletą

Poza oczywistym zwiększeniem płynności finansowej względem standardowego zakupu leasing finansowy posiada wiele korzyści w porównaniu do kredytów i zakupów ratalnych. Przede wszystkim jest swoistą tarczą podatkową, która zapewnia nam lepsze możliwości odprowadzania należności do Urzędu Skarbowego. Jako, iż przedmiot znajduje się w naszym wykazie aktyw możemy prowadzić odpisy amortyzacyjne od niego wraz z częścią odsetkową rat leasingowych. Podatek VAT jest płatny z góry, kiedy odbieramy przedmiot leasingowy – czyli przy zapłacie pierwszej raty.

Wiele firm zaufało

Pomimo iż leasing finansowy stanowi około 15 procent wszystkich umów leasingowych, które zostają zawierane w Polsce – ich ogół stanowi coraz większy odsetek jako alternatywę dla kredytów bankowych i zwyczajnych zakupów. Wzrastająca popularność wynika głównie z możliwości zwiększenia płynności finansowej oraz uproszczenia czynności podatkowych (które swoją drogą w naszym kraje są bardzo rozwinięte i wciąż dla wielu osób skomplikowane). Obecnie niemal każda duża firma chociaż raz rozważała skorzystanie w mniejszym lub większym stopniu z leasingu – zaś większość chociaż raz skorzystała. Szczególnie popularny jest leasing samochodów, który pozwala na odliczenie kosztów od kwoty większej, niż 20-stu tysięcy euro. To wszystko to powody, dla których każdy manager firmy powinien co najmniej zapoznać się z tematem leasingu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz